Plzeňský kraj – Chotíkov 492
Zařízení na energetické využívání odpadu ZEVO Chotíkov (dnes ZEVO Plzeň) patří mezi nejmodernější zařízení pro energetické využití odpadu v České republice. Jedná se o moderní a ekologický zdroj společnosti Plzeňská teplárenská, a.s., který využívá široké spektrum odpadů. Tepelná energie, která vzniká při procesu spalování, se následně využívá k dodávce tepla po celém území města Plzně a také k výrobě elektrické energie. Výstupy jsou elektrická energie a teplo ve formě horké vody o parametrech 135 °C / 70 °C. ZEVO může využít až 105 000 tun odpadu ročně, což je téměř polovina komunálního opadu Plzeňského kraje.
Nepravidelný monoblok spalovny o půdoryse 140 × 40 m a výšce 47 m vznikl na místě rekultivované skládky. Stavba, při níž byla použita spřažená ocelová konstrukce kotle a kotelny, má obestavěný prostor 200 000 m³ (z toho 8000 m³ betonu). Kotel vyplňuje osm pater budovy spalovny.
Při zakládání bylo nutné zhotovit pilotovou opěrnou zeď v prostoru vedle přilehlé komunikace vedoucí do pískovny, dále byly zahájeny práce na opěrné stěně, která svou plochou vymezovala prostor staveniště a budoucího areálu ZEVO z jeho jižní části. Po dokončení výměny podloží v prostoru staveniště byly zahájeny vrtné práce na pilotovém založení hlavního stavebního objektu ZEVO. Vrtné práce byly zahájeny v prostoru budoucího umístění kotelny a samotného kotle. Následně byly prováděny piloty objektu škvárového hospodářství, administrativní budovy a turbínové haly, včetně pilot pro založení turbostolice. Dále byly zahájeny práce na železobetonovém základu pro komín ZEVO, jehož výška dosahuje 80 m.
Na ZEVO se objevuje několik typů fasád, od pohledového betonu, zateplovacího kontaktního systému s omítkou, finální jemnozrnné strukturální omítky, fasádního sendvičového metalického panelu až po ocelové lamely. Na fasádě jsou dále viditelné ocelové konstrukce, sloupy a oplechování podhledových ploch u střešního pláště. Navrženo bylo provedení oken, vrat a dveří a výrazné ztvárnění přesahů střechy, zaoblené tvary stavby jak ve stěnách, tak i ve střeše.
Spalována je směs odpadů, jako je směsný komunální odpad, živnostenský odpad charakteru komunálního odpadu, pouliční smetky, rozdrcený velkorozměrový odpad a případně další odpady schválené veřejnoprávními orgány k energetickému zhodnocení v ZEVO. Energie obsažená v SKO je využita pro výrobu horké vody dodávané do horkovodní sítě CZT Plzeňské teplárenské, a.s. (přípojkou DN250) a pro výrobu elektrické energie dodávané do distribuční sítě ČEZ Distribuce, a. s. Dalším účelem stavby je redukce objemu odpadů ukládaných na skládky.
Směsný komunální odpad (SKO) je do spalovny dovážen ve sběrných a velkoobjemových vozech a je skladován v uzavřeném, odsávaném bunkru. Velkorozměrový odpad je v ZEVO nejprve rozrušen na potřebnou velikost. Jeho termické zpracování probíhá na roštovém ohništi a uvolněná tepelná energie je využívána v přiřazeném parním kotli pro výrobu páry (41 bar abs, 400 °C). Pára je využívána v kondenzační turbíně s regulovaným odběrem. Energie uvolněná expanzí páry v turbíně je přeměněna v generátoru na energii elektrickou, která je vyvedena přes transformátor do distribuční sítě 22 kV Pára z regulovaného odběru je použita ve výměníkové stanici pro výrobu horké vody o parametrech 135 °C/ 70 °C. Výstupní pára z kondenzačního dílu turbíny je chlazena pomocí vzduchového kondenzátoru.
Vstupním místem směsného komunálního odpadu (SKO) do ZEVO je nákladová vrátnice s mostovou váhou a detektorem radioaktivity přiváženého odpadu. SKO je dále dopravován k pěti motoricky ovládaným vratům ústícím do bunkru. Vrata jsou ovládána z kabiny jeřábníka, centrálního velínu, a mají zabezpečené místní ovládání. Informace o poloze bunkrových vrat je zanesena do centrálního řídicího systému. Bunkr o objemu 4 300 m³ je dimenzován na cca 150 hod. jmenovitého výkonu spalovací jednotky, 12,4 tun odpadu za hodinu. Vana bunkru je vodonepropustná a vodotěsná s vnitřním povrchem s vysokou odolností proti mechanickému poškození. Během provozu kotle je odsáván vzduch z prostoru bunkru primárním ventilátorem kotle a tím je v bunkru udržován mírný podtlak, který zabraňuje šíření zápachu do okolí. Odsávané množství vzduchu je cca. 40 000 Nm³/hod. Nad bunkrem pojíždí dva mostové jeřáby, každý s drapákem o objemu 4,0 m³ a s pomocným zdvihem. Jejich úkolem je jednak zavážení SKO do násypky kotle a drtiče, a jednak homogenizace SKO v bunkru v návaznosti na jeho kvalitu. Jeřáby jsou vybaveny automatikou najetí nad zvolenou násypku a automatikou najetí do zvoleného sektoru bunkru.
Spaliny se čistí kombinovanou metodou s použitím tkaninových filtrů, dvoustupňové pračky spalin a katalytického reaktoru na rozklad oxidů dusíku tak, aby byly dodrženy přísné emisní limity. Celý proces je bezodpadový z hlediska odpadních vod, které jsou likvidovány v rozprašovací sušárně. Vyčištěné spaliny jsou odváděny do ovzduší osmdesátimetrovým komínem. Zachycené pevné odpadní produkty z čištění spalin (škvára, popílek a reakční produkt z čištění spalin, kalový – převážně sádrovcový koláč) jsou skladovány v samostatných zásobnících nebo kontejnerech a následně jsou odváženy na určenou skládku, nebo k dalšímu využití (škvára). Vytříděné železo je také skladováno v kontejneru a následně odváženo ke zpracování.
„Stavba je na špičkové technologické úrovni. Jsme rádi, že nemusíme investovat do nových zařízení, a to i přes tvrdší ekologické limity. Jedním z důvodů je i výrazné podkročení emisních limitů, ke kterým jsme se zavázali už při přípravě projektu v EIA. Jako příklad uvedu limity u NOx, které byly 200 mg/m³ a TZL 10 mg/m³, které jsme v rámci EIA podkročili na 70 mg/m³, resp. 2,3 mg/m³.“
Technický dozor stavebníka:
„Ukazuje se, že původně navržená koncepce roštové spalovny s využitím nejmodernějších prvků nejen splňuje nejpřísnější limity dané českou a evropskou legislativou, ale nyní umožňuje i navýšení výkonu v souladu s českými předpisy a v souladu s platnou dokumentací EIA bez dalších investic.“