Ing. Pavel Čížek
„Architektura a konstrukce jsou dva neodlučitelné pojmy. Bez týmové spolupráce nemůže vzniknout kvalitní dílo.“
„Architektura a konstrukce jsou dva neodlučitelné pojmy. Bez týmové spolupráce nemůže vzniknout kvalitní dílo.“
Mohl byste vysvětlit Vámi vybrané motto?
V dávné historii stavitelství obstarávaly výstavbu významných budov stavební hutě podle cechovních regulí. Koncem 19. a začátkem 20. století došlo vlivem technického pokroku a specializací k diferenciaci činnosti architektů a stavebních inženýrů. Na základě spolupráce s významnými architekty v období své 25leté působnosti v Bratislavě jsem došel k názoru, že „architektura a konstrukce jsou dva neodlučitelné pojmy“.
Co soudíte o prefabrikaci staveb?
Prefabrikace má význam, pokud obstojí v kontextu uživatelských požadavků objednatele a současných ekonomických a ekologických podmínek. Splnění těchto kritérií umožní pouze aktivní a motivovaná spolupráce zkušených projektantů a pracovníků výrobních organizací.
Jste autorem dvou konstrukčních soustav. V čem byly ve své době unikátní a proč zanikly?
Vysoká variabilita rozměrů a únosnosti dílců velkorozponového skeletu INTEGRO umožňovala jeho rozmanité použití při výstavbě občanské vybavenosti, průmyslových a zemědělských budov. Jeho vlastnosti dovolily bezkonfliktní provádění inovačních cyklů, eventuálně uživatelských změn. Postavilo se z něj více jak 200 budov. Naposledy byla postavena budova pavilonu E na brněnském výstavišti roku 1991. Výhodou středněrozponového systému PREMO byla reálná přizpůsobivost v obtížných lokálních stavebních podmínkách. Využíval výhod obou betonových výrobních technologií: prefabrikované a monolitické, s možnostmi výhodné vzájemné kombinace. Příčinou zániku obou těchto konstrukčních soustav byl postupný totální rozpad stavebních společností po roce 1989.
Co vám dalo Vaše profesní působení na Slovensku?
Do Bratislavy jsem se z rodinných důvodů přestěhoval v roce 1963. Měl jsem možnost navrhovat velkorozponové monolitické i atypické prefabrikované konstrukce a spolupracovat s týmem vynikajících osobností, J. M. Bahnou, prof. V. Karfíkem a dr. J. Kozákem. Účastnil jsem se také mnoha sympozií i kongresů v zahraničí. V roce 1988 jsem se vrátil do Čech.
Jaké je podle Vás postavení českých betonářů ve světě po roce 1989?
Domnívám se, že velice uspokojivé. Česká betonářská společnost je aktivním členem prestižních mezinárodních organizací.
Jak vnímáte vývoj českého stavebnictví v posledních 30 letech?
Za velkou chybu považuji zrušení Ministerstva stavebnictví po roce 1989.
Jak vidíte budoucnost prefabrikace?
Vývoj v oboru prefabrikace v mnohém závisí na účasti zahraničních společností. Bude také záležet na našem ekonomickém vývoji.
Čím byste motivoval ke studiu stavebních či technických oborů mladou generaci?
Budu upřímný. Vzhledem k současnému stavu našeho stavebnictví, kde v mnoha funkcích působí nekompetentní osoby, a ke svým osobním zkušenostem, které ve své profesi získávám od konceptních prací po kolaudaci staveb, je mladou generaci velice obtížné motivovat.
Je autorem otevřených skeletových systémů INTEGRO a PREMO. Podílel se na několika patentech železobetonových prefabrikovaných skeletů.
Spoluzakládal ČKAIT, ČBS a ČSSI. Čestný člen ČKAIT.