Ing. Václav Mach
„Práce inženýra je vždy prací týmovou. Úspěšné realizaci vždy předchází věcná diskuze. Absence vlastního názoru by měla být trestná.“
„Práce inženýra je vždy prací týmovou. Úspěšné realizaci vždy předchází věcná diskuze. Absence vlastního názoru by měla být trestná.“
Mohl byste rozvinout vybrané motto v kontextu své projektantské praxe?
První dvě pravidla se doplňují. Využití všech hodnot týmu je umění, ale vrací se v kvalitě výsledného díla. Samozřejmě na závěr musí někdo učinit rozhodnutí. Ale při rozhodování bez předchozí diskuze se projeví vady na kvalitě. Třetí pravidlo říká, že pokud člověk není schopný nebo ochotný udělat si na problematiku vlastní názor, je pro další spolupráci zbytečný.
Jste vůbec prvním, tedy zakládajícím, členem ČKAIT a současně jejím prvním předsedou. Co to znamenalo pro Vaši praxi?
Příprava autorizačního zákona a následně rozběh a organizace Komory byly časově velmi náročné. Dělat to souběžně s mou dřívější odbornou činností, která kromě mostů zahrnovala vodohospodářské stavby, metro, pozemní stavby, normalizaci, a především řešení různých dílčích problémů nebo havárií, nebylo možné. Pokud vám někdo dvakrát zavolá s pracovní nabídkou a vy ho odmítnete, potřetí už nezavolá. Proto jsem omezil svou odbornou činnost na mosty. Odmítl jsem i spoluúčast ve firmě Ing. Františka Trčky a prof. Ing. Vladimíra Křístka, DrSc., nebo nabídky na pedagogickou činnost.
Co Vám práce pro Komoru dala a co naopak vzala?
Pro mne byla největším přínosem spolupráce a setkání s mnoha velmi odborně a lidsky kvalitními lidmi. Ať v rámci Komory, nebo ve vztahu k veřejnosti. Použiji frázi „kontakt s vynikajícími lidmi vás obohacuje“. Musím potvrdit, že to není pouze fráze. Omezení odborné činnosti mi vzalo především peníze. To se velmi výrazně potvrdilo v prvních letech po odchodu z funkce předsedy a omezení činnosti pro Komoru. A to bylo období recese. Přesto svého rozhodnutí zaměřit se na profesní a společenskou činnost místo další odborné dráhy nelituji.
Velmi aktivně se věnujete haváriím a odpovědnosti autorizovaných osob. Mohl byste svůj postoj přiblížit?
Za velký neúspěch své činnosti v Komoře považuji to, že se na žádné stavební fakultě nepodařilo vytvořit katedru či ústav stavebního práva. Právo potřebuje obdobný vývoj a výzkum jako například beton. Nižší odborná kvalita v této oblasti se projevuje i v posuzování havárií, které se vyskytovaly a budou vždy vyskytovat. Povinností Komory je po havárii na jedné straně navrhnout případná opatření, aby se zamezilo jejímu opakování, na druhé straně působit jako ochrana pro autorizované osoby.
Stojíte za návrhem mnoha staveb. Kterou byste vyzdvihl?
Vždy ty poslední. Nezáleží na velikosti. Ať jsou to třeba mosty na dálnici D6 v oblasti kolem Krušovic, nebo lávka pro pěší přes Ohři u OC Varyáda v Karlových Varech. Návrh je pouze první část práce, na kterou musí navazovat kvalitní realizace.
Zmínil jste rozsáhlou výstavbu podchodu na pražském Můstku jako mimořádně komplikovaný projekt. Co na této stavbě bylo tak mimořádného?
Měl jsem tehdy za sebou již řadu projektů, zejména návrh technologie výstavby segmentových mostů pro Vojenské stavby a souběžné projekty těchto mostů na magistrále na Spořilově. Zkušenosti jsem získal i při návrhu konstrukce stanice metra v Dejvicích, projektování mostů na dálnici D1 nebo během prováděcího projektu východní tribuny spartakiádního stadionu na Strahově.
Avšak v případě podchodu na Můstku šlo z hlediska navrhování a souvisejících činností při vlastní výstavbě skutečně o nejsložitější stavbu, se kterou jsem se ve své praxi setkal. Nejen u vlastního podchodu, kde bylo například nutné, kromě bodově podepřené desky, vyřešit i spojení desky a provozu tramvají s čerstvě betonovanou částí. V přilehlých loubích a v prostoru budoucího vstupu do stanice metra probíhal současně se stavbou archeologický, stavebně-historický a stavebně-technický průzkum. Znamenalo to většinou měnit návrhy za pochodu.
Spodní část Václavského náměstí byla dopravním i nákupním centrem Prahy. Tramvajová i automobilová doprava propojovala ulice Národní a Na Příkopě s náměstím i navzájem. Pěší provoz ovlivňovaly obchodní domy, tedy Dům obuvi, Astra, Darex, Perla, Dětský dům, Staroměstská tržnice a automat Koruna. V době zahájení výstavby, když se budovaly mosty pro inženýrské sítě zavěšené na fasádách domů, nebyl provoz v prostoru stavby přerušen. Pro stavbu se v předstihu neprováděl inženýrskogeologický ani archeologický průzkum. Pro inženýrské sítě nebylo vlastně kde kopnout. Teprve během výstavby se podařilo vyloučit automobilovou dopravu. Tramvaj z tohoto dopravního uzlu zmizela až po otevření trasy A metra. To už byl podchod dávno dokončený.
Jak byste motivoval ke studiu stavebních či technických oborů mladou generaci?
Prakticky každá stavba je unikátní dílo a zůstává po vás i jako odkaz dalším generacím. To se člověku ve většině jiných oborů nikdy nepodaří.